Genel

Tomruk

Tomruk Nedir?

Her yıl ülkemizde düzenli olarak fide ve fidanlar dikilmektedir. Bu fide ve fidanların bakımları düzeli olarak yapılarak ağaç olması sağlanmaktadır. Bu ağaçlar yılın belirli zamanlarında kesilerek inşaat vb. gibi alanlarda kullanılmak üzere fabrikalarda işlenmektedir. Ağaçlar kesildiği zaman kabuklarının ve dallarının üzerinde olduğu haline kütük denir. Ancak kabuk ve dallarından ayrıştırılmış şekline tomruk denmektedir. Tomruğun diğer tanımı ise kesilen ağacın sinilindir şeklindeki gövdesi ve yakerestelik kütüktür.

Tomruklar Hangi Ağaçlardan Yapılır?

Tomruklar kayın, sarıçam, kızılçam, meşe ve karaçam gibi ağaçlardan üretilir. Orman ürünleri arasında en yüksek değerli ürün tomruktur.

Tomruk Nerede Kullanılır Ne İşe Yarar?

Tomruklar, inşaatlar için üretilen kerestelerde, malzeme yüklemek için kullanılan paletlerin üretiminde veya köylerde, yaylalarda yapılan evlerde kullanılabilmektedir.

Katrak Nedir?

Tomruk yontma makinesine katrak denir. İçerisinde bulundurduğu keskin bıçaklar sayesinde tomruklara şekil verme yontma gibi işlemleri kolaylıkla yapabilmektedir.

Tomruk Ev

Tomruk ev, genellikle köylerde ve yaylalarda tercih edilen ve dışı tamamen tomruklardan oluşan zorlu hava koşullarına sağlam olan yapılardır.

Tomruk Evlerin Avantajları Faydaları Nelerdir?

Tomruk evlerde, ağaçlar doğal formlarını koruduğundan, üst üste çıkan kabuk yapı bozulmadığından dolayı zorlu hava koşullarına ve meydana gelen yangınlara karşı oldukça dayanıklılık gösterebilmektedir. Tomruklar ile yapılan evler normal evlere göre fiyatları daha uygun ve görsellik açısından oldukça hoşlardır. Bunun yanı sıra ağaçtan yapıldıklarından dolayı geri dönüşüm konusunda da doğaya katkıda bulunabilmektedir. Tomruk evler oldukça uzun ömürlü olabilmektedirler. Ülkemizde 100 yaşında tomruk ev görebiliriz. Ayrıca tomruk evler, normal binalara oranla ısıyı yalıtımını çok daha iyi yapabilmektedirler. Isıyı emmek yerine yansıtarak kış aylarında rahat bir kış geçirmenizi sağlamaktadırlar. Normal bir evde ideal ev ısısı 22 olarak belirlenmiştir. Ancak tomruk evlerde ideal ev ısısı 18’dir. Uzun süre ısıtılmayan betonarme evlerde evi ısıtmak 6 saat alırken tomruk evlerde yalnızca 1 saatte her yer normale dönmektedir. Tatil evi olarak kullanılan evler için bu özellikler oldukça avantaj sağlamaktadır. Hem görsel hem de fiziki açıdan sıcacık bir ortama sahip, depreme karşı, dış etkenlere karşı dayanıklı bir ev için tomruk evler ideal seçim olur.
Masif tomruk evlerde duvarlar elektrostatik ve elektromanyetik olarak nötr haldedir, bu nedenle beton duvarlar gibi ilave bir radyasyona sebep olmadıkları gibi iç alandaki elektronik cihazlar, cep telefonları, kablosuz internet cihazlarının yaydığı radyasyonu de emerek büyük avantaj sağlarlar. Teknolojinin zararları göz önünde bulundurulduğunda bu, insan sağlığı için büyük bir olumlu etkendir.

Bir cevap yazın